Ketogēnā diēta jeb ketodiēta

Kas ir ketogēnā diēta?

Vispirms skaidrības labad precizēsim, ka vārds “diēta” tiek lietots, lai apspriestu nevis ķermeņa masas samazināšanu, bet gan ēšanas stilu.
Ketogēnā diēta ļoti atšķiras no visēdāju uztura, no kāda pārtiek vairākums cilvēku. Atšķirība ir saistīta ar dienas laikā apēsto makrouzturvielu daudzumu.
Būtībā ir ieteicams, lai tā saucamajā “normālajā” uzturā būtu 40–50 % ogļhidrātu, 30–35 % lipīdu un 10–15 % olbaltumvielu.
Ketogēnā uzturā ir 70 % lipīdu, 20–25 % olbaltumvielu un 5–10 % ogļhidrātu.

Kādēļ jāsamazina ogļhidrātu daudzums?

Būtiska ar uzturu saņemto ogļhidrātu daudzuma samazināšana organismā izraisīs ketozi.
Ketozes stāvoklī organisms par enerģijas avotu galvenokārt izmanto lipīdus un organismā uzkrājas ketoni – lipīdu metabolīti. Tas notiek tad, kad organismā enerģijas ražošanai vairs nav pietiekamu ogļhidrātu, arī glikozes, rezervju.
Kad organismā to vairs nav, tas pēc dažām dienām aizvien efektīvāk par enerģijas avotu izmanto taukvielas.

Kuri pārtikas produkti jāēd, ievērojot ketogēno diētu?

Lai uzturā samazinātu makrouzturvielu daudzumu, daudzus produktus, piemēram, maizi vai makaronus, drīkst ēst tikai reizi pa reizei un nedaudz, bet ne katru dienu, taču tas nenozīmē, ka ketogēnā diēta liegtu baudīt ēdienu.
Šī diēta galvenokārt sastāv no taukvielām, kas organismam rada ļoti labu sāta sajūtu, tāpēc uzturā jābūt treknām zivīm, gaļai, olām, eļļas sēklām, avokado, dārzeņiem, eļļām, sieram u. c.
Laiku pa laikam var ēst augļus, tomēr nedaudz, jo tie satur daudz cukura.
 

Priekšrocības

Sasniegumi sportā

Vismaz 31 dienu ievērota ketogēnā diēta var uzlabot ķermeņa audu sastāvu – būs mazāk taukaudu un lielāka muskuļu masa.
Pētījumā par trenētām militārpersonām ir novērota skābekļa maksimālā patēriņa (VO2max) palielināšanās, iespējams, ķermeņa taukaudu daudzuma samazināšanās dēļ.
Turklāt šāds uzturs var veicināt lipīdu oksidēšanos, ļaujot tos izmantot fiziskas piepūles laikā. Tādējādi sporta sasniegumu uzlabošanās ir izskaidrojama ar šī galvenā substrāta nomaiņu intensīvas slodzes laikā.
Šī diēta kopā ar piemērotiem treniņiem uzlabo cilvēka aerobo un anaerobo veiktspēju.

Epilepsija

Ketodiēta jau gadsimtu ir izmantota epilepsijas ārstēšanai. Šī diēta kā ārstēšanas metode ir atzīta 45 valstīs.
Laika gaitā ketogēnā diēta ir nedaudz pārveidota, protams, saglabājot lielu uzņemto taukvielu un ogļhidrātu attiecību, lai to pielāgotu jebkura pacienta dzīvesveidam.
Diētas ietekmes mehānismi saistībā ar šo slimību ir sarežģīti un vēl nav pilnībā noskaidroti. Iespējams, diēta iedarbojas tāpēc, ka asinīs nodrošina stabilu glikozes koncentrāciju un ketoni var ietekmēt neironu funkcijas un nervu impulsu pārvadi.

Vēzis

Aizvien vairāk tiek ņemta vērā uztura ietekme uz vēža ārstēšanu.
Ir notikuši preklīniski un klīniski pētījumi par ketogēnās diētas ietekmi uz dažādām vēža formām. Dažos pētījumos ir novērota vēža šūnu attīstības palēnināšanās un audzēju samazināšanās.
Ketogēnās diētas efektivitāte ir lielāka vai mazāka atkarībā no vēža formas.
Tas nozīmē, ka nākotnē ketogēnā diēta var kļūt par daļu no dažu vēža formu ārstēšanas, lai to uzlabotu.

Ketogēnās diētas trūkumi

Ketogēnā diēta būtībā izslēdz no uztura neaizstājamu makrouzturvielu, tādēļ var izraisīt uztura nesabalansētību un dažādu vielu deficītu.
Tā ir jāuztver nopietni, nodrošinot regulāru uzraudzību, lai netiktu apdraudēta cilvēka veselība.
Tā kā šajā diētā nav iekļauti ogļhidrāti, tā sākumā, pirms cilvēka vielmaiņa nav pielāgojusies, var izraisīt ievērojamu nespēku un galvassāpes, turklāt šī ir ierobežojoša diēta, tādēļ ilgtermiņā ir grūti ievērojama.
To pat nav ieteicams ievērot ilgstoši, jo kaitīgās ietekmes dēļ var rasties sirds-asinsvadu sistēmas slimības, tomēr zinātniekiem par to ir atšķirīgs viedoklis. Piedevām ar šo ēšanas stilu saistītie ierobežojumi var izraisīt arī ēšanas traucējumus.

  • Richard A. Lafoutain. (2019) Extended Ketogenic Diet and Physical Training Intervention in Military Personnel. Military Medicine.
  • Fionn T. McSwiney and al. (2017) Keto-adaptation enhances exercise performance and body composition responses to training in endurance athletes. Metabolism Journal.
  • Letícia Pereira de Brito Sampaio. (2016) Ketogenic diet for epilepsy treatment Dieta cetogênica para o tratamento da epilepsia. Arquivos de Neuro-psiquiatria.
  • Hae-Yun Chung and al. (2017) Rationale, Feasibility and Acceptability of Ketogenic Diet for Cancer Treatment. Journal of cancer prevention.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

30  −    =  20