Makroelementi

Olbaltumvielas ir neaizstājamas makrouzturvielas, kas nepieciešamas pareizai organisma darbībai. Tās veido atsevišķas aminoskābes. Dažas aminoskābes ir neaizstājamas, jo cilvēka organisms nespēj tās “ražot”, tādēļ šīs aminoskābes ir jāuzņem ar uzturu. Aminoskābes ir gan dzīvnieku, gan augu izcelsmes olbaltumvielu sastāvā.
Pavisam ir 20 standartaminoskābju, no kurām deviņas ir neaizstājamas.
Tālāk ir aprakstītas dažas aminoskābes.

L-leicīns

L-leicīns ir viena no deviņām neaizstājamajām aminoskābēm, kas nepieciešamas cilvēka organisma veidošanai, atjaunošanai un uzturēšanai. Tā kā organisms pats šo aminoskābi nespēj saražot, tā ir jāuzņem ar uzturu. L-leicīns palīdz atjaunot visu veidu audus – gan kaulaudus, gan muskuļaudus, pasargā no muskuļu masas zuduma un veicina netaukaudu veidošanos, tādēļ tas tiek uzskatīts par īpaši svarīgu sportistu veselībai.

L-valīns

L-valīns ir neaizstājamā aminoskābe, kas veido audus un rētaudus, kā arī gādā par muskuļu atjaunošanos. Tā kā organisms pats šo aminoskābi nespēj saražot, tā ir jāuzņem ar uzturu. Sportistiem tas ir uztura bagātinātājs spēkam. Galvenais ieguvums, ko dod l-valīns, ir sportiskā snieguma uzlabošanās, turklāt tas ļauj labāk kontrolēt muskuļus, palīdz samazināt svaru un piešķir organismam tonusu. Tāpat kā l-leicīnam, arī l-valīnam ir raksturīga antikataboliskā un anabolā funkcija. Tas veicina muskuļu augšanu un sniedz organismam enerģiju, sekmē muskuļaudu atjaunošanos un palīdz sadziedēt brūces.

L-l-izoleicīns

L-l-izoleicīns ir aminoskābe, kuras uzdevums ir aizsargāt muskuļus un dot tiem enerģiju, kā arī palīdzēt vairot organisma pretestības spējas un enerģiju. L-l-izoleicīns var arī paātrināt atveseļošanos pēc muskuļu ievainojumiem un ādas bojājumiem. Arī tam, tāpat kā l-leicīnam un l-valīnam, piemīt antikataboliskā un anabolā funkcija. Sportistiem tas ļauj labāk izkliedēt muskuļaudus un palīdz katabolisma profilaksei. Šīs aminoskābes galvenā funkcija ir līdzsvarot cukura uzņemšanu. Tā viegli asimilējas, un muskuļaudi to izmanto enerģijas iegūšanai.

B-alanīns

Bēta alanīns ir uztura bagātinātājs, ko lieto sportisti, un tas aktivizējas, kad organismam iestājas noguruma fāze vai muskuļu vājums. Šī uztura bagātinātāja uzdevums ir paildzināt sportista spēku un izturību. Bēta alanīns ir aizstājamā aminoskābe, ko organismā ražo aknas, un tas kalpo kā buferviela, lai regulētu skābes līmeni muskuļos. Pēc norīšanas bēta alanīna molekulas, nonākušas saskarē ar histidīna molekulām, pārvēršas par karnozīnu. Bēta alanīns uzlabo muskuļu izturību, mazina to vājumu pēc treniņa un veicina atjaunošanos. Tas ir ieteicams, ja nodarbojaties ar sporta veidiem, kuros nepieciešama izturība, piemēram, riteņbraukšanu, maratonu vai skriešanu pa šķēršļotu apvidu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

1  +  7  =